Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Słońce coraz bardziej "jasne jak słońce" - dzięki ćwierćwieczu eksperymentu Borexino

Prace nad trwającym ponad 20 lat projektem badań neutrin słonecznych BOREXINO ("Boron solar neutrino experiment") zmierzają ku końcowi. W trakcie jego realizacji potwierdzono bezpośrednio występowanie geoneutrin, umożliwił on także najdokładniejszy pomiar prędkości neutrin emitowanych w laboratorium CERN. Uzyskane wyniki mają fundamentalne znaczenie dla astrofizyki, fizyki cząstek i geofizyki. Eksperyment został zakwalifikowany przez redakcję pisma "Physics World" do TOP 10 - najbardziej przełomowych wydarzeń roku 2014 w dziedzinie fizyki i astrofizyki.

Badacze współpracujący przy BOREXINO w 2021 roku zdobyli prestiżową nagrodę Giuseppe i Vanna Cocconi 2021 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astrofizyki cząstek i kosmologii.

W 2023 roku prof. Marcin Wójcik (laureat Nagrody Premiera RP za wybitne osiągnięcie naukowe związane z eksperymentem realizowanym we włoskim Laboratorium Podziemnym w Gran Sasso), prof. Grzegorz Zuzel oraz dr Marcin Misiaszek otrzymali Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za fundamentalny wkład do projektu BOREXINO, który umożliwił pomiary strumieni neutrin słonecznych typu pp i CNO.

Efektem eksperymentu są nie tylko odkrycia w dziedzinie astrofizyki i fizyki neutrin, ale i pionierskie technologie związane z bezprecedensowym oczyszczaniem cieczy z radioizotopów, zwłaszcza ciekłego scyntylatora oraz pozyskiwaniem i oczyszczaniem odpowiednich materiałów do budowy detektora przy użyciu oryginalnych metod.

Więcej informacji o wynikach projektu Borexino w artykule Słońce coraz bardziej „jasne jak słońce” – dzięki ćwierćwieczu eksperymentu Borexino opublikowanym w serwisie NAUKA W POLSCE.

BOREXINO

Artystyczna wizja sfery detektora BOREXINO w połączeniu z tarczą słoneczną. Fot: Maxim Gromov, Borexino Collaboration