Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bliżej Nauki: Kosmiczne tło fal grawitacyjnych

Jednym z najważniejszych odkryć astronomicznych roku 2023 było potwierdzenie istnienia kosmicznego tła fal grawitacyjnych. Wieloletnie, precyzyjne obserwacje gwiazd, zwanych pulsarami, ujawniły, że otaczająca nas czasoprzestrzeń faluje.

Fale grawitacyjne docierają do nas z różnych stron i najprawdopodobniej w większości są pozostałością po licznych zderzeniach gigantycznych galaktycznych czarnych dziur. Odkrycie kosmicznego tła fal grawitacyjnych, za pośrednictwem obserwacji pulsarów, wpisuje się w nurt gwałtownie rozwijającej się astronomii fal grawitacyjnych. Ten dział astronomii skupiał się dotychczas na falach grawitacyjnych o innej charakterystyce, korzystając z detektorów naziemnych LIGO, Virgo, KAGRA.

O niezwykłym odkryciu naukowym, jego znaczeniu i nadziejach w nim pokładanych, już w najbliższy wtorek opowie nam dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ, fizyk relatywista, kosmolog, kierownik Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii w Obserwatorium Astronomicznym UJ.

Wykład „Kosmiczne tło fal grawitacyjnych” odbędzie się 23 stycznia o godzinie 18.00 w siedzibie naszego Wydziału (sala A-1-06).

Więcej informacji na stronie cyklu Bliżej Nauki.

Kosmiczne tło fal grawitacyjnych