Naukowe Czwartki: Jak odkrywamy fizykę?

Odkrywanie reguł rządzących światem to trochę jak próba zrozumienia gry w szachy, nie znając jej zasad, jednak starając się je odgadnąć poprzez obserwację poruszających się podczas rozgrywki figur. Fizycy postępują bardzo podobnie – obserwują świat dookoła nas i próbują odkryć reguły, które nim rządzą.
Mgr Weronika Golletz w trakcie wykładu „Jak odkrywamy fizykę?” przybliży uczestnikom pracę naukowców i opowie, jak odkrywają oni te zasady. Pokaże na podstawie wybranych paradoksów w fizyce, że to, co wydaje nam się zgodne z intuicją, nie zawsze jest prawdą. Dlatego też prawdziwym testem naszych teorii i założeń jest eksperyment, który czasami przynosi niespodziewane wyniki.

Prelekcja odbędzie się 7 marca br. o godzinie 10.30 w siedzibie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ulicy Łojasiewicza 11 w Krakowie.

Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie:

Naukowe Czwartki to cykl wykładów popularnonaukowych dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich.

Naukowe Czwartki